Surse
La Tecuci, lucrările la noul Spital Municipal, finanțat de Consiliul Județean Galați, avansează în ritm susținut. Investiția totală depășește 40 MILIOANE DE EURO, iar noua unitate, de patru etaje, va avea o suprafață desfășurată de 10.000 mp și 107 paturi.
Construcția este programată să fie finalizată până la sfârșitul acestui an, moment în care aproximativ 60% dintre secțiile actualului Spital Municipal „Anton Cincu” vor fi mutate în noua clădire. În 2022, autoritățile au preluat un sistem de sănătate „muribund”, iar proiectul actual este prezentat ca una dintre cele mai importante reforme medicale din regiune, menită să ofere servicii moderne pentru peste 100.000 de gălățeni din Tecuci și din orașele învecinate.
Pe șantier lucrează zilnic peste 70 de muncitori, iar echipele execută lucrări complexe la compartimentări interioare, instalații electrice, sisteme HVAC, dar și la rețelele de apă și gaze medicale. În paralel, este demarată instalarea sistemului BMS — o platformă ce va integra și monitoriza principalele echipamente și instalații ale spitalului pentru creșterea siguranței, a eficienței energetice și a confortului pacienților și al personalului medical.
Proiectul este prezentat de Costel Fotea, președintele CJ Galați, ca „un pas decisiv pentru salvarea sistemului de sănătate din Tecuci”, evidențiindu-se transformarea structurii medicale din oraș printr-o investiție amplă, cu facilități moderne, capabile să susțină un flux spitalicesc eficient în anii ce vin.


